Ονειρεμένη πρεμιέρα για Καλλονή

• Σάββατο, 29 Σεπτεμβρίου 2012 19:15

Η πρεμιέρα της Καλλονή στη φετινή Football League έγινε σήμερα στις 17:00 στο γήπεδο του Αγρινίου κόντρα στο τοπικό Παναιτωλικό και δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη καθώς έφυγε με το τρίποντο. Τελικό σκορ 0-1.

Παρά τις σημαντικές ελλείψεις των Χλεμπ, Κριπιντίρη, Πάιερ και Μανουσάκη, λόγω τραυματισμών, ο Τίμος Καβακάς κατέβασε τη καλύτερη δυνατή 18άδα για το πολύ σημαντικό πρώτο ματς της σεζόν θέλοντας να πάρει ό,τι πιο καλό από τον αγώνα και μέσα σε μία πολύ καυτή έδρα τα κατάφερε.

Οι παίκτες της Καλλονής μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση δείχνοντας πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη της πρεμιέρας.

Οι μάχες, κυρίως στο κέντρο, ήταν πολλές και σε μερικές στιγμές αρκετά δυνατές αλλά οι παίκτες τις ΑΕΛΚ ήταν πιο εμψυχωμένοι και έβγαιναν νικητές στις περισσότερες περιπτώσεις.
Η Καλλονή προσπάθησε πολύ να πετύχει το πολυπόθητο γκολ και τα κατάφερε λίγο πριν το τέλος του αγώνα με το Γιώργο Μανούσο.

Ο αγώνας είχε πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα ένα χαμένο πέναλτι από πλευράς γηπεδούχων, πολύ τρέξιμο και οι τέσσερις χιλιάδες φίλοι του Παναιτωλικού έκαναν μια ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

Ο αγώνας σε στιγμές

14' Κόρνερ για την Καλλονή με τον Γκονζάλες, ο Κούσας διώχνει προσωρινά με κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Σερφά που πιάνει σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο όμως δεν έχει καμία τύχη και φεύγει ψηλά άουτ.

18' Δοκάρι για την Καλλονή. Ο Κώτσιος θέλει να αιφνιδιάσει και πιάνει το σουτ από το ύψος της μεσαίας γραμμής και αριστερά όπου η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Παναιτωλικού.

24' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Κόρνερ με τον Γκόλια από τα δεξιά, κεφαλιά του Κούσα από την καρδιά της περιοχής της Καλλονής και η μπάλα φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

25' Ο Φαβάλι στρώνει στον Ντιμπαλά που σουτάρει από το ύψος της περιοχής απελπιστικά ψηλά άουτ.

32' Ατομική προσπάθεια του Καμαρά από τα αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει και η μπάλα περνάει πάνω από την εστία της Καλλονής.

34' Ο Ντιμπαλά μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, ο Κώτσιος τον μαρκάρει στενά, ο ένας κρατά τον άλλον, ο Ντιμπαλά πέφτει, ο κόσμος ζητά πέναλτι, αλλά η απόφαση του διαιτητή, που ήταν κοντά στη φάση, να πει "παίζετε" είναι σωστή από τη στιγμή που και οι δύο ποδοσφαιριστές χρησιμοποιούσαν τα χέρια τους για να παρενοχλήσουν ο ένας τον άλλον.

40' Κίτρινη κάρτα στον Κούσα (Παναιτωλικός)

42' Φάουλ με τον Λεοζίνιο από πλεονεκτική θέση (στο ύψος του ημικύκλιου της περιοχής και δεξιά), η μπάλα φεύγει πάνω από αριστερό "γάμα" του Παναιτωλικού.

48' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ατομική προσπάθεια του Φαβάλι από τα αριστερά, ο παίκτης των γηπεδούχων ξέφυγε από τους διώκτες του, μπήκε στην περιοχή, αλλά το συρτό σουτ πέρασε ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι της Καλλονής.

50' Ατομική προσπάθεια του Γκονζάλες και διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα περνά λίγα μέτρα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναιτωλικού.

55' Κίτρινη Κάρτα στον Κώτσιο (Καλλονή).

56' Δύο αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Κουτσοσπύρος αντί Ντιμπαλά, Δάρλας αντί του Μύγα.

57' Φάουλ για τον Παναιτωλικό με τον Γκόλια, κεφαλιά του Μητρόπουλου στην καρδιά της άμυνας της Καλλονής, πετάγεται και διώχνει με νέα κεφαλιά σε κόρνερ ο Κώτσιος απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

58' Καλή στιγμή για την Καλλονή. Ο Χωριανόπουλος κλέβει από τα δεξιά και δίνει με τη μια για τον Γκονζάλες που μπαίνει στην περιοχή από τα πλάγια μόνος, αλλά βιάζεται και το σουτ του φεύγει πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

64' Ο Καζάκης έβγαλε το Σερφά στα αριστερά, ο οποίος επιχείρησε αμέσως το διαγώνιο σουτ από τα πλάγια χωρίς να βρει στόχο.

66' Ο Καμαρά αρχικά και μετά ο Φαβάλι ταλαιπωρούν την μπάλα μέσα στην περιοχή της Καλλονής, με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να εκμεταλλεύονται την καθυστέρηση και να απομακρύνουν μακριά την μπάλα.

70' Κίτρινη κάρτα στον Χωριανόπουλο (Καλλονή).

71' Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη (Παναιτωλικός).

74' Ατομική προσπάθεια του Φαβάλι που βγάζει μέσα στην περιοχή, ο Κουτσοσπύρος βρίσκει την μπάλα, σε σωστή θέση ο Κώτσιος απομακρύνει.

76' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Ανατροπή Καμαρά από Αναστασιάδη.

77' Δοκάρι για τον Παναιτωλικό. Ο Φαβάλι εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, ο Μάππας έπεσε σωστά η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και έξω.

79' Αλλαγή για την ΚΑΛΛΟΝΗ. Τραορέ αντί Αναστασιάδη.

82' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Πασάς αντί Σφακιανάκη

84' Αλλαγή για την Καλλονή. Χατζόπουλος αντί Λεοζίνιο.

85' ΓΚΟΛ για την Καλλονή! Ο Μαρσέλο έβγαλε από τα δεξιά στον Μανούσο, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε τις προσποιήσεις, ελευθερώθηκε και σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Τρια τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'+1 Κίτρινη κάρτα στον Μάππα.

90'+2 Αλλαγή για την Καλλονή. Γάλας αντί Μανούσου.

Τελικό απότέλεσμα Παναιτωλικός - Καλλονή 0-1.

• Κείμενο : Θάνος Κουφέλλης