Χάθηκε το όνειρο της ανόδου | Πλατανιάς - ΑΕΛΚ 3-0 (5η αγων. playoffs)

• Τετάρτη, 27 Ιουνίου 2012 21:39

Δεν τα καταφέρε η ΑΕΛΚ στο Μάλεμε, έχασε το τρένο της ανόδου, καθώς η ήττα με 3-0 δεν της αφήνει βαθμολογικά περιθώρια για να ελπίζει.

Η ΑΕΛΚ μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι έχοντας μάλιστα κι ένα καλό σουτ με το Μανούσο νωρίς ωστόσο ο Πλατανιάς ήταν καλά οργανωμένος ανασταλτικά και με την ψυχολογία του γηπεδούχου σε ένα κατάμεστο Μάλεμε ευτύχησε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με το σουτ του Δημήτρη. Είχε προηγηθεί βέβαια η φάση που έκρινε τον αγώνα με το πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής στον Τραορέ και την κόκκινη κάρτα που του έδειξε αφήνοντας την ΑΕΛΚ με 10 παίκτες. Στην εκτέλεση του πέναλτι ο Ναζλίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Το 1-0 υπέρ του Πλατανιά ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Με 10 παίκτες και με το εις βάρος της σκορ η ΑΕΛΚ μπήκε να διεκδικήσει την ισοφάριση όμως το 2-0 ήρθε πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με αυτογκόλ του Μήτση κι ενώ είχε μια καλή ευκαιρία με τον Ταραχούλσκι λίγο αργότερα για να μειώσει το γκολ του Μαρτσάκη έπειτα από σέντρα του Μαραγκουδάκη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική το Σάββατο στις 7 το απόγευμα η ΑΕΛΚ θα αντιμετωπίσει την Παναχαϊκή στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης σε έναν αγώνα που θα γράψει τον επίλογο στη φετινή επιτυχημένη πορεία της λεσβιακής ομάδας αφού ο στόχος των Playoffs που είχε τεθεί από τους "Καλλονιάτες" επετεύχθη.