Μπορεί και καλύτερα η ΑΕΛΚ ! Ισόπαλη και πάλι απένατι στον Πλατανιά

• Δευτέρα, 18 Ιουνίου 2012 21:25

Δύσκολα τα πράγματα για την συνέχεια αλλά παραμένει στο παιχνίδι της ανόδου η ΑΕΛΚ μετά και το σημερινό ισόπαλο αποτέλεσμα στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης απέναντι στην ομάδα του Πλατανιά, όπου σε συνδυασμό με το άλλο ματς της αγωνιστικής, Καλλιθέα και Παναχαϊκή εμειναν και αυτοί ισόπαλοι με σκορ 2-2 !

Η ομάδα της Καλλονής με βάση την εξέλιξη του αγώνα θα μπορούσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα όμως τις όποιες ευκαιρίες είχε, δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στα playoffs. Η κατοχή του παιχνιδιού ήταν κατά το μεγαλύτερο μέρος υπέρ της ΑΕΛΚ η οποία ήταν καλύτερη, όμως απέναντι σε μια ομάδα, η οποία έπαιζε κυρίως άμυνα με πρόθεση τις ξαφνικές αντεπιθέσεις, το νικητήριο γκολ δεν ήρθε ποτέ.  Ανασταλτικός βέβαια παράγοντας και για τις δύο ομάδες ήταν η υψηλή θερμοκρασία που επικρατούσε εκείνη την ώρα .

Μέχρι και το 15ο λεπτό δεν είχε σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση και από τις δυο ομάδες. Στο 15ο λοιπόν λεπτό η πρώτη ευκαιρία είναι για την Καλλονή με το άστοχο γυριστό σουτ που επιχείρησε να πιάσει ο Μανουσάκης. Στο 21ο απειλή για την εστία του Πλατανιά μετά από σουτ του Λεοζίνιο. Πέντε λεπτά αργότερα και μετά από εκτέλεση κόρνερ η κεφαλιά του Χατζόπουλου πέρασε άουτ . Η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στον Πλατανιά όταν μετά από κακό διώξιμο της μπάλας από τους παίκτες της Καλλονής ο Μαραγκουδάκης βγήκε μόνος του απέναντι από την εστία του Μάππα αλλά το σουτ ήταν απογοητευτικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν και πάλι λίγες . Σουτ του Λεοζίνιο στο 49' για την ΑΕΛΚ και ο Ναζλίδης για τον Πλατανιά στο 56'. Στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από κόρνερ η κεφαλιά και πάλι του Χατζόπουλου πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Λαζαρίδη.  Από κει και πέρα δεν είδαμε κάτι αξιόλογο και από τις δυο ομάδες μιας και η κούραση είχε καταβάλει τους παίχτες.

Στα αξιοσημείωτα, το βροντερό παρών που έδωσαν οι φίλαθλοι της ΑΕΛΚ αλλά και η παρουσία του πρόεδρου της ΑΕΛΚ Νίκου Μιχαλάκη ο οποίος πραγματοποίησε ταξίδι αστραπή για να είναι δίπλα στην  ομάδα του  στον δύσκολο αγώνα των playoffs.

Οι συνθεσεις των ομαδων :

ΑΕΛΚ: Μάππας, Μήτσης, Καρακώστας, Κριπιντήρης, Χατζόπουλος (77' Ταραχούλσκι), Μαρσέλο Άλβες, Χωριανόπουλος (64' Ζουρούδης), Μανούσος, Μανουσάκης, Λεοζίνιο (84' Βλαστέλλης), Ντος Σάντος

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Δημήτρης, Τζανής, Δέντσας, Γκονζάλες, Πάγκαλος (70' Ντράμι), Μιρτσέτα (90' Μαραγκός), Ναζλίδης (90' Μαρτσάκης), Μαραγκουδάκης