Με 4 -0 η ΑΕΛΚ συνέτριψε την Παναχαϊκή βάζοντας «φωτιά» στον Ταρλά

• Σάββατο, 30 Ιουνίου 2012 23:33

Με τον πιο εμφατικό τρόπο έκλεισε η ΑΕΛΚ την αυλαία της φετινής επιτυχημένης της παρουσίας στο Football league συντρίβοντας στην έδρα της την Παναχαϊκή με σκόρ 4-0 και αποθεώθηκε από τους οπαδούς της που κατέκλεισαν τις κερκίδες.

Υπό το βλέμμα του Προέδρου της Αλέξη Κούγια που βρισκόταν στις κερκίδες και στον απόηχο της σκληρής επίθεσης που έχει εξαπολύσει Καλλονιάτικης ομάδας, η Παναχαϊκή γνώρισε βαριά ήττα από μια ΑΕΛΚ που πετούσε «φωτιές» επιθετικά σημειώνοντας την πιο ευρεία εντός έδρας νίκη της φέτος μπλοκάροντας όλες τις επιθετικές προσπάθειες των Πατρινών με την άψογη αμυντική λειτουργία που επέδειξε και στα 90 λεπτά.

Ο χορός των γκολ άνοιξε πολύ νωρίς μόλις στο 3ο λεπτό όταν ο «Τάρα» πάσαρε στο «Λεο» κι εκείνος με υποδειγματικό σουτ παραβίασε για πρώτη φορά την εστία του Πουρή.  Το επόμενο τέρμα σημειώθηκε 14 λεπτά αργότερα με «δράστη» αυτή τη φορά τον Μάρκο Ντος Σάντος ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Παναχαϊκής και ερχόμενος ως τρέιλερ από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως η ΑΕΛΚ δε σταμάτησε εκεί και στο 44΄ ο Στρατής Βαλιός με κοντινό πλασέ έκανε το 3-0. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Με την ανήμπορη να αναπτυχθεί επιθετικά Παναχαϊκή και την ΑΕΛΚ η οποία δε σταμάτησε να απειλεί την εστία των Πατρινών. Το τέταρτο και τελευταίο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μαρσέλο έπειτα από κόντρα που κέρδισε στη μικρή περιοχή.
Να σημειωθεί πως εκτός από τον Βαλιό ο οποίος σκόραρε, χρόνο συμμετοχής από τον Γιάννη Ματζουράκη πήραν και οι Ντάμπος και Λίμα που με την απόδοσή τους άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.
ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: Μάππας, Κριπιντίρης, Βαλιός (59' Βλαστέλλης), Λίμα, Σιλιγαρδάκης (73' Τζιωρτζιόπουλος), Χωριανόπουλος, Ντος Σάντος, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ταραχούλσκι (63' Ντάμπος)
ΠΑΝΑΧΑIΚΗ: Πουρής, Ιωάννου (46' Μπουρλάκης), Θεοδωρέλλης, Φούφουλας, Ουρτάδο, Φουρτάδο, Σπίνουλας (82' Παπαστεργίου), Κοκκίνης, Βλασόπουλος, Τσεμπερίδης, Πετρόφ (39' Ντίνας)