Λύγισε η Γέρα κόντρα στον Ιωνικό

• Κυριακή, 31 Μαρτίου 2013 17:21

Η Εlectronet Γέρα έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να αποκτήσει τεράστιο πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 2ης θέσης στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, αφού ηττήθηκε στο Κλειστό της Νεάπολης με 64-66 από τον Ιωνικό Νικαίας, ο οποίος πλέον προβάλει ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τα μπαράζ ανόδου.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, αλλά και υπέρμετρο πάθος, ο Ιωνικός Νίκαιας αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη μέσα στη Μυτιλήνη. Έχοντας από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα, έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους (16-26), ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Καραμβάλη ανέβασαν στροφές και με τη βοήθεια του κόσμου, που κατέκλυσε για ακόμα μια φορά το Κλειστό της Νεάπολης, πήγε στο ημίχρονο στο -2 (26-28).

Το τρίτο 10λεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με τη Γέρα να προσπαθεί να περάσει μπροστά και τον Ιωνικό στα τελευταία λεπτά να ανακτά και πάλι βραχεία κεφαλή στο σκορ. Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, κυριάρχησε το άγχος κυρίως για τους Γεραγώτες. Ο Πάντσιος κράτησε την ομάδα του Παπάδου ζωντανή στο ματς με κρίσιμα σουτ τριών πόντων, όμως η άμυνα της Γέρας έμοιαζε να δέχεται εύκολα καλάθι. Κάπου εκεί, ο Κουνούπης έχασε ένα... σίγουρο σουτ κάτω από το καλάθι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πάνε στο +5, ο Πάντσιος με νέο τρίποντο μείωσε ξανά και στην επόμενη επίθεση η Γέρα έφτασε στην ισοφάριση με νέο καλάθι του έμπειρου πλει μέικερ.

Στα τελευταία 29 δευτερόλεπτα κρίθηκαν τα πάντα. Ο Δημητρίου με τάπα έκοψε το μπάσιμο του Ντακουλιά, όμως κανείς από τους παίκτες της Γέρας δεν πήγε πάνω στην μπάλα. Ο Πάντσιος έκανε φάουλ έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Φρούσκλιας ευστόχησε στις δύο βολές (64-66). Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο "ζεστός" Πάντσιος, που διέσχισε το γήπεδο και σούταρε τρίποντο, όμως η μπάλα "μπήκε και βγήκε"...

Η κόρνα της λήξης από τη γραμματεία βρήκε τους παίκτες του Ιωνικού ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν και τους παίκτες της Γέρας πεσμένους στο έδαφος να μην μπορούν να πιστέψουν στην ήττα. Ο κόσμος πάντως χειροκρότησε θερμά τις προσπάθειες των παικτών του Γιώργου Καρμαβάλη, στο πρόσωπο του οποίου καθρεφτιζόταν ξεκάθαρα η απογοήτευση όλης της ομάδας.

Electronet Γέρα - Ιωνικός Νίκαιας 64 -66

Διαιτητές: Μπλέτσας - Καρακάσης
Δεκάλεπτα: 13-18, 13-10, 13-14, 25-22
ELECTRONET ΓΕΡΑ (Καραμβάλης): Δημητρίου 14(1), Τσολάκης 11, Γ. Ζεστός 3, Πάντσιος 23(4), Κουνούπης 13, Γρ. Ζεστός, Ψημίτης, Κανδύλης, Κακαγιάννης, Μπουζουτσίδης, Μπουμπουλέντας
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Μπουρτσουκλής, Φρουσκλιάς 8, Ντακουλιάς 24(4), Βούλγαρης 12, Παπαιωσήφ 6, Στουραΐτης, Φιλιππόπουλος 3, Θωμάς, Θυμνιός 10, Τόλιας 3(1), Καρτζόγλου

• Πηγή : sportlesvos.gr