• Κυριακή, 31 Μαρτίου 2013 21:52
"Πεντάστερη" η ΑΕΛΚ | Επισκίασε τη νίκη ο σοβαρός τραυματισμός του Γκονζάλες | video aelk.gr

Με το χορταστικό σκορ 5-2 έληξε το σημερινό ματς που έδωσε η ΑΕΛ Καλλονής στο Ταρλά κόντρα στον Πιερικό. Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ πρόσφεραν στο φίλαθλο κοινό γκολ και θέαμα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο απέναντι σε μια ομάδα που αν και χαμηλά στη βαθμολογία, αντιστάθηκε σθεναρά.

Τις προθέσεις τους οι Καλλονιάτες, τις έδειξαν από το 11ο λεπτό όταν πλασέ του Λαμπρόπουλου από ευνοική θέση πέρασε άουτ. Στο 13ο κιόλας λεπτό ο  Μανούσος επιχείρησε σουτ το οποίο βρήκε στο δοκάρι ενώ ένα μόλις λεπτό αργότερα ο Βλαστέλλης έκανε το 1-0 με ένα πολύ όμορφο γκολ μετά από μπαλιά του Μανουσάκη. Το δεύτερο γκολ για την Καλλονή, η οποία δεν έχει αφήσει μέχρι τώρα τον Πιερικό να πλησιάσει τα καρέ της, ήρθε στο 24' μετά από πλασέ του Μανουσάκη. Οι ευκαιρίες και η πίεση της ΑΕΛΚ συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα στο 29' να έχει και δεύτερο δοκάρι από τον Βλαστέλλη, ενώ στο 34' ο Μανούσος κερδίζει πέναλτι το οποίο και εκτελεί εύστοχα ο ίδιος, σημειώνοντας το 3-0 για την ομάδα του. Το 3-1 έκανε για τον Πιερικό ο Καθάριος στο 37' μετά από λάθος του Σιδεράκη, που έχασε την μπάλα προσπαθώντας να κάνει τρίπλα αντί να διώξει, δίνοντας το δικαίωμα στους Κατερινιώτες να σκοράρουν σε κενή εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός πίεσε αρκετά την Καλλονή, η οποία αν και είχε ευκαιρίες δεν έδειχνε να μπορεί να βρει τα πατήματά της, με αποτέλεσμα να δεχτεί και δεύτερο γκολ στο 63' όταν ο Ιορδανίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Παπατόλιος. Η Καλλονή, μετά το γκολ, φάνηκε να ανεβάζει στροφές και έφτασε στο 4-2 στο 77' όταν ύστερα από κόρνερ του Γκόβα ο Μανουσάκης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 5ο γκολ για την ομάδα της Καλλονής πέτυχε ο Μάρα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 81' που πλάσαρε εύκολα μετά από αποτυχημένη απόκρουση του Παπατόλικα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 5-2.

Την μεγάλη αυτή νίκη της Καλλονής επισκίασε ο σοβαρός τραυματισμός του Τόνι Γκονζάλες, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 69' και 10 λεπτά αργότερα πάνω σε κόντρα και στην προσπάθειά του να κερδίσει κεφαλιά, έπεσε "άτσαλα", με αποτέλεσμα να πάθει σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες ρήξη χιαστού. Ο Γκονζάλες επέστρεψε μετά από άλλο τραυματισμό μόλις στην προηγούμενη αγωνιστική.

Η ΑΕΛΚ μετά τον σημερινό αγώνα βρίσκεται στην 8η θέση με 47 βαθμούς.