"Θετικό" αποτέλεσμα στις Σέρρες για την ΑΕΛΚ

• Τετάρτη, 03 Οκτωβρίου 2012 19:14
"Θετικό" αποτέλεσμα στις Σέρρες για την ΑΕΛΚ photo by: aelk.gr

Μετά τη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας κόντρα στο Παναιτωλικό, η Καλλονή σήμερα πέρασε από την έδρα του Εθνικού Γαζώρου με 0-0.

Η ομάδα του Τίμου Καβακά απέδωσε καλό ποδόσφαιρο αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη δυνατή ομάδα των Σερρών.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν υπήρχαν αξιόλογες φάσεις. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ελέγξουν το κέντρο και να παίξουν με αντεπιθέσεις σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι.

Το τελικό αποτέλεσμα άφησε ευχαριστημένους τους πάντες στην ΑΕΛΚ αφού δεν δέχτηκαν γκολ και φυσικά πήραν ένα πολύ σημαντικό βαθμό εν όψη της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Περίπου 500 φίλαθλοι πήγαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση εκ των οποίων οι έξι ήταν της Καλλονής που ταξίδεψαν από τη Λέσβο.

Ο αγώνας σε στιγμές

8΄ Εκτέλεση φάουλ του Σαββίδη, η μπάλα ψηλά άουτ.
9' Κίτρινη κάρτα στο Σαββίδη
11' Κάρτα στο Χωριανόπουλο
13΄ Ωραίο συρτό σουτ του Ζιγκερίδη μέσα από τη περιοχή, μπλοκάρει ο Μάππας.
Έχει την υπεροχή ο Εθνικός Γαζώρου και πιέζει την Καλλονή.
20΄ Ωραία προσπάθεια του Μπεκιάρη, η μπάλα στον Ζιγκερίδη ο οποίος επιχειρεί να σουτάρει με τη μία και η μπάλα φεύγει άουτ.
23΄ Δυνατό σουτ του Αλεξάντροβιτς από θέση πλάγια αριστερά, ο Μάππας δε μπορεί να συγκρατήσει τη μπάλα, η οποία απομακρύνεται από τους αμυντικούς.
24' Κάρτα και στον Γκονζάλες για διαμαρτυρία.
44' Εκτέλεση φάουλ με τον Γκονζάλες, ο Καζάκης έκανε την πάσα, με το κεφάλι, προς τον Κώτσιο, ο οποίος δεν πρόλαβε να σουτάρει διώχνοντας σε κόρνερ οι αμυντικοί
45' Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ της ΑΕΛΚ, με τον Γκονζάλες να ψάχνει τον Καζάκη και εκείνος με τη σειρά του να κάνει επιθετικό φάουλ.
49' Μεγάλη ευκαιρία με τον Βλάση Καζάκη να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι με προβολή, μετά από σέντρα του Γκονζάλες, αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν έγκαιρα τη μπάλα.
53' Σουτ του Λεοζίνιο αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ
58' Αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Έξω ο Γκονζάλες και στη θέση του περνάει ο Μανουσάκης που επανέρχεται μετά από τον τραυματισμό του.
70' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με το σουτ του Ναλμπάντη, εντός περιοχής, να περνάει πάνω από την εστία του Μάππα.
71' Ακόμα μία αλλαγή για την ομάδα του Τίμου Καβακά. Ο Γάλας περνάει στη θέση του Μανούσου.
75' Ο Ναλμπάντης βλέπει τη κίτρινη κάρτα αφού προηγουμένως έριξε τον Μαρσέλο στο έδαφος βγαίνοντας στην αντεπίθεση.
78' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Μετά από σουτ μέσα από τη περιοχή, η μπάλα μετά από κόντρες κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έχει πέσει τελείως ο ρυθμός λόγω τραυματισμών-τραβηγμάτων, και από της δύο μεριές.
89' Κεφαλιά του Μανουσάκη, μετά από σέντρα του Γάλα, αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ. Στην επόμενη ακριβώς φάση, ο Μανουσάκης δοκίμασε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ απευθείας από το κόρνερ αλλά ο Νίρλας έδιωξε πάνω στη γραμμή.
90' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Ο Λεοζίνιο αφήνει τη θέση του στο Γιόνδη όπου κάνει και το ντεμπούτο του με την εμφάνιση της Καλλονής.

Εθνικός Γαζώρου: Αποστολίδης, Γεωργιάδης, Ζιγκερίδης, Κατσαβάκης, Καπίας, Κοσμίδης, Μπεκιάρης, Ναλμπάντης, Νίρλας, Σαββίδης, Αλεξάντροβιτς

ΑΕΛΚ: Μάππας, Σερφά, Χωριανόπουλος, Κώτσιος, Αναστασιάδης, Σιλιγαρδάκης, Μαρσέλο, Γκονζάλες (58' Μανουσάκης), Λεοζίνιο (90' Γιόνδης), Μανούσος (71' Γάλας), Καζάκης

• Κείμενο : Θάνος Κουφέλλης
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Ιστιοπλοϊκός αγωνας "Βενιζέλος 2012" από τον ΛΟΙΑΘ