ΑΕΛΚ: "Ξυπνάει" αργά και το πληρώνει!

• Κυριακή, 09 Δεκεμβρίου 2012 19:41

Στη 12η θέση βρίσκεται η ΑΕΛΚ μετά τον σημερινό εκτός έδρας αγώνα κόντρα στην Καβάλα, όπου ηττήθηκε με 1-0. Η ομάδα της Λέσβου δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας παίζοντας σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο λόγω της έντονης βροχόπτωσης.

Έναν αγώνα χωρίς πολλές φάσεις παρακολούθησαν οι περίπου 1000 φίλαθλοι που βρέθηκαν σήμερα το μεσημέρι στο "Ανθή Καραγιάννη", μεταξύ τους και λιγοστοί Μυτιληνιοί, καθώς οι δύο ομάδες καλέστηκαν να παίξουν σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο με άσχημες καιρικές συνθήκες. Στο πρώτο μισό του αγώνα η κυριαρχία ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι -για πρώτη φορά με τον νέο προπονητή τους, Νίκο Παπαδόπουλο-  έκαναν μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση, πετυχαίνοντας και το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 21' με κεφαλιά του Μοκάκε.
Η Καλλονή από την άλλη μεριά "ξύπνησε" αργά, στην επανάληψη του αγώνα, πήρε την κυριαρχία και δημιούργησε κάποιες φάσεις με καλύτερη αυτή του Μαρσέλο στο 81', με σουτ που όμως εξουδετέρωσε ο Αποστολίδης. Η ομάδα της Λέσβου πίεσε για την ισοφάριση, έμεινε όμως στο μηδέν, καθιστώντας έτσι ακόμα πιο δύσκολο το έργο που έχει αναλάβει ο Τίμος Καβακάς για το φετινό πρωτάθλημα, ο οποίος θα πρέπει να ψάξει να βρει τις λύσεις για μια ομάδα που έχει ποιότητα, έχει υλικό όμως δεν έχει ψυχολογία.

Στην έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα τρία παιδιά που έχασαν χθες τη ζωή τους από πυρκαγιά σε χωριό της Καβάλας.

Επόμενος αγώνας για την Καλλονή την επόμενη Κυριακή κόντρα στον Βύζαντα Μεγάρων που θα πραγματοποιηθεί στο Ταρλά.

Ο αγώνας σε στιγμές

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

7' Κίτρινη κάρτα στον Μπρατσιάνι.
17' Σέντρα του Μανούσου, σουτ του Λεοζίνιο, η μπάλα άουτ.
21' ΓΚΟΛ! Σέντρα του Ενσαλίβα, κεφαλιά του Μοκάκε που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μάππα.
24'  Κίτρινη κάρτα στον Μαραγκό.
29' Κίτρινη κάρτα στον Λεοζίνιο.
29' Κεφαλιά του Χλώρου από σέντρα του Μπρατσιάνι, ο Μάππας διώχνει σε κόρνερ.
30' Κόρνερ από τον Ντιε, τακουνάκι του Τριποτσέρη, η μπάλα πάνω στον Μάππα.
30' Κίτρινη κάρτα στον Χλώρο.
34' Κίτρινη κάρτα στον Ντος Σάντος.
45' Λήξη Α' ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Αλλαγή για την Καβάλα, στη θέση του Πακάλτση ο Παγώνης.
49' Σουτ του Γκονζάλες, η μπάλα άουτ πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.
53' Κεφαλιά του Μπρατσιάνι, η μπάλα άουτ.
55' Αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Ο Μανουσάκης στη θέση του Καζάκη.
60' Αναγκαστική αλλαγή για την Καβάλα. Ο Αναστασόπουλος στη θέση του Μικάκε.
64' 2η αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Την θέση του ΣΙλιγαρδάκη παίρνει ο Ντάμπος.
66' Κίτρινη κάρτα στον Μάππα.
72' Κι άλλη αναγκαστική αλλαγή για την Καβάλα, ο Πλιάγκας στη θέση του Ντος Σάντος.
80' Κίτρινη κάρτα στον Χωριανόπουλο.
81' Σουτ του Μαρσέλο, κράτάει το 1-0 ο Αποστολίδης.
84' Ο Κριπιντίρης στη θέση του Γκονζάλες.
85' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο.
87' Κίτρινη κάρτα στον Ενσαλίβα.
90'+5' Λήξη αγώνα. Τελικό σκορ 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

ΚΑΒΑΛΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καλαγκάνης, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ενσαλίβα, Μοκακέ (60' Αναστασόπουλος), Ντιέ, Χλωρός, Ντος Σάντος (72' Πλιάγκας), Πακάλτσης (46' Παγώνης), Μπρατσιάνι.

ΑΕΛΚ (Τίμος Καβακάς): Μάππας, Χωριανόπουλος, Σερφά, Μαϊστόροβιτς, Αναστασιάδης, Μαρσέλο, Σιλιγαρδάκης (64' Ντάμπος), Λεοζίνιο, Γκονζάλες (84' Κριπιντίρης), Μανούσος, Καζάκης (55' Μανουσάκης).