Σούπερ Κώτσιος! Δεύτερη νίκη για την Καλλονή…

• Κυριακή, 07 Οκτωβρίου 2012 19:57

Για την τρίτη αγωνιστική της Football League η Καλλονή υποδέχτηκε, σήμερα το απόγευμα, τη Παναχαϊκή και με ωραίο ποδόσφαιρο έδειξε τις ικανότητες της παίρνοντας τη νίκη με 2-0.

Η ΑΕΛΚ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της πιέζοντας πολύ τους αντιπάλους αναγκάζοντας τους σε λάθη πολλές φορές, κέρδισε τις μάχες του κέντρου και ήταν το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Όλοι οι παίκτες του Τίμου Καβακά ήθελαν όσο τίποτα άλλο τη νίκη και με ηγέτη τον Ηλία Κώτσιο, σκόρερ και των δύο τερμάτων της Καλλονής, πήραν τη μεγάλη νίκη, δεύτερη για φέτος, και συνεχίζουν με άλλο αέρα στο δύσκολο αυτό πρωτάθλημα.
Οι δύο ομάδες τελείωσαν με δέκα παίκτες τον αγώνα μετά από τις αποβολές των Σιλιγαρδάκη για την Καλλονή και Ολίσε για τη Παναχαϊκή.
Η ΑΕΛΚ μπορεί να έμεινε πρώτη με λιγότερο παίκτη όμως όχι μόνο δεν κλείστηκε περιμένοντας το λάθος του αντιπάλου αλλά έκανε ακόμα πιο έντονη τη πίεση της ώστε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ.
Ο κόσμος που βρέθηκε στο Ταρλά ήταν πάνω από 2000 άτομα. Όλοι, μικροί μεγάλοι, έκαναν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα και έδιναν ώθηση στη Καλλονή σε κάθε λεπτό που περνούσε.
Φέτος, όποια ομάδα και να έρθει στη Μυτιλήνη θα περάσει πολύ δύσκολα...

Ο αγώνας σε στιγμές

8' Εκτέλεση φάουλ με τον Γκονζάλες, ο Καζάκης έπιασε τη κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.
10' Αντεπίθεση για την Παναχαϊκή,ο Μπρέσκα σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά αστόχησε.
12' Ο Μανούσος βρέθηκε στην περιοχή της Παναχαϊκής έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Πίτκας.
16' Ο Μαρσέλο βγήκε μπροστά για την Καλλονή, επιχείρησε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
24' Ο Καζάκης έδωσε μέσα στην περιοχή στον Γκονζάλες, ο Ισπανός έπιασε δυνατό γωνιακό σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Πίτκα.
32' Ο Μπρέσκα βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή της Καλλονής και προτού γίνει επικίνδυνη η φάση ο Μάππας μάζεψε τη μπάλα.
34' Μετά από πάσα του Λεοζίνιο, ο Καζάκης έκανε τη σέντρα-σουτ, αλλά ο Μανούσος δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα και να γίνει απειλητικός.
39' Σέντρα του Καζάκη από τα αριστερά, ο Χωριανόπουλος έκανε την προβολή, ο Πίτκας αποσόβησε το γκολ με το πόδι πάνω στη γραμμή του.
45' Κίτρινη κάρτα ο Μανούσος.
50' Κάθετη πάσα του Γκονζάλες στο Μανούσο με τον δεύτερο να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο.
51' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Μανουσάκης αντί του Γκονζάλες.
57' Κόκκινη κάρτα για τον Σιλιγαρδάκη. Ο αμυντικός μέσος της Καλλονής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το χέρι και έτσι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.
57' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Γάλας αντί του Λεοζίνιο.
62' Σουτ του Χωριανόπουλου έξω από την περιοχή με τον Πίτκα να διώχνει.
63' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Γκούρτσας αντί του Μπρέσκα.
64' ΓΚΟΛ 1-0 για την Καλλονή. Το κόρνερ από το Μανουσάκη με τον Κώτσιο να πιάνει τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.
69' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Μαπούκου εκτός, μέσα ο Σολάκης.
75' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Βασιλαντωνόπουλος στη θέση του Ουρτάδο.
76' Αλλαγή για την Καλλονή. Στη θέση του Μανούσου ο Γκόβας.
78' Κόκκινη κάρτα στον Ολίσε για σκληρό μαρκάρισμα.
83' ΓΚΟΛ 2-0 για την Καλλονή και πάλι με σκόρερ τον Κώτσιο με ένα πολύ δυνατό σουτ από τη γωνία της περιοχής.
90+3' Λήξη του αγώνα.

• Κείμενο : Θάνος Κουφέλλης