Ποδόσφαιρο: Αιολικός – Κηφισιά 1 -0

• Τετάρτη, 23 Ιανουαρίου 2013 18:43
φωτο Sportlesvos.gr φωτο Sportlesvos.gr

Σπουδαία νίκη επί της Κηφισιάς με 1 -0 πέτυχε σήμερα ο Αιολικός με γκολ του Χάρη Γκόντζου στον αγώνα που έγινε το μεσημέρι στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, αλλά τον Αιολικό να έχει την ελαφρά υπεροχή, απειλώντας την εστία της Κηφισιάς κυρίως με μακρινά σουτ. Στο 23ο λεπτό, από στημένη φάση, ο Μίχος εκτέλεσε φάουλ στην καρδιά της περιοχής και ο Γκόντζος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, στέλνοντας με προβολή στην κίνηση την μπάλα στα δίχτυα του Κόλλια, για το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Αιολικού, που αγωνίστηκαν ψυχωμένα και έβγαιναν πρώτοι πάνω στην μπάλα, στις προσωπικές μονομαχίες.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους μετά το ημίωρο και έκλεισαν τους παίκτες του Κοκκινέλλη στα καρέ του Σουτζόγλου. Ωστόσο Βέρμπης (43'), Γκουτσούλας (45') και Κάρος (45'+2') έχασαν κλασικές ευκαιρίες για την ισοφάριση, με τον Μουτζούρη στην τελευταία φάση του ημιχρόνου να απομακρύνει πάνω στη γραμμή με υπερένταση.

Στην επανάληψη ο Αιολικός έδωσε χώρο στον αντίπαλο και περίμενε να "χτυπήσει" στις αντεπιθέσεις.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μιχαηλίδη από τη Βοιωτία βρήκε τους παίκτες του Αιολικού να πανηγυρίζουν την τρίτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, με την ελπίδα ότι αυτό το αποτέλεσμα θα είναι η αρχή για ένα δυναμικό come back στη μάχη της ανόδου.

Συνθέσεις

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Σουτζόγλου, Αλευράς, Μουτζούρης, Τσαρτσίδης, Βαξεβάνης, Μίχος, Πετρουζέλλης, Κροτσίδας (90' Οψιμούλης), Γκόντζος (76' Καλλιμαντζέρος), Μάντζιος, Παπαδόπουλος (70' Καδής)

ΚΗΦΙΣΙΑ: Κόλλιας, Τεγούσης (58' Στέργιος), Καραμπάς, Έσλερ, Χέλης, Ντούμας, Κορακάκης, Τριανταφυλλίδης (46' Παπαδόπουλος), Βέρμπης, Γκουτσούλας (74' Χίσο), Κάρος

• Πηγή : sportlesvos.gr