Ούτε γκολ, ούτε φάσεις ΑΕΛΚ και Παναχαϊκή στον Πύργο

• Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2013 18:57

Χωρίς τέρματα έληξε το ματς μεταξύ Παναχαϊκής και ΑΕΛ Καλλονής νωρίτερα σήμερα στον Πύργο όπου και πραγματοποιήθηκε το παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής, αφού η Παναχαϊκή αντιμετώπιζε πρόβλημα με το γήπεδο της Αγυιάς. Οι παίκτες και των δύο ομάδων, που δεν γνώριζαν το γήπεδο, εμφανίστηκαν μουδιασμένοι και δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις σε ένα κακής ποιότητας αγώνα που θα θέλουν να ξεχάσουν σύντομα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 21' για την Παναχαϊκή όταν ένα σουτ του Βασιλαντωνόπουλου ανάγκασε τον Σιδεράκη να διώξει σε κόρνερ, ενώ οι παίκτες της ΑΕΛΚ απάντησαν στο 29' όταν ο Αναστασιάδης με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Λεοζίνιο προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Πίτκα, στέλνοντας όμως τελικά την μπάλα άουτ.

Η ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Καλλονιάτες να καταφέρνουν να πλησιάσουν άλλες δύο φορές την εστία των αντιπάλων τους. Η πρώτη στο 54' όταν ο Κάντζι πάσαρε στον Λεοζίνιο με τον δεύτερο να σουτάρει στέλνοντας όμως τη μπάλα άουτ, και η δεύτερη στο 61' με τον Μανούσο, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, που επιχείρησε το σουτ, όμως οι αμυντικοί της Παναχαϊκής κατάφεραν να απομακρύνουν.

Το ματς κύλησε χωρίς συγκινήσεις μέχρι το τέλος και το σκορ παρέμεινε στο 0-0. Η ΑΕΛΚ μετά τον σημερινό της αγώνα βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογικής κατάταξης, ενώ επόμενος αντίπαλός της θα είναι ο Θρασύβουλος, σε ένα ματς που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 3 Μαρτίου στο Ταρλά.

Συνθέσεις Ομάδων

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Κούτσης): Πίτκας, Σπίνουλας, Γ. Κοιλιάρας, Βοσκόπουλος, Καραμανλής, Βάντερσον, Βασιλαντωνόπουλος, Άντονι (90' Ρεκλείτης), Παμπόε, Γκούρτσας (57' Δ. Κοιλιάρας), Ν' Τζιόντο (72' Περέιρα).

ΑΕΛΚ (Μπάμπης Τεννές): Σιδεράκης, Κώτσιος, Κριπιντίρης, Χωριανόπουλος, Μαρσέλο (87' Μανουσάκης), Αναστασιάδης, Λαμπρόπουλος, Γκονζάλες (78' Σιλιγαρδάκης), Ντιμπαλά (46' Μανούσος), Λεοζίνιο, Κάντζι.

• Κείμενο : Στεφανία Ελευθερίου