Μπάσκετ: Πρώτη εντός έδρας ήττα για την Electronet Γέρα

• Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2013 19:21
φωτο αρχείου φωτο αρχείου

Την πρώτη εντός έδρας ήττα γνώρισε σήμερα η Electronet Γέρα κόντρα στην Πεντέλη στο κλειστό της Νεάπολης. Η ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη έκανε κακή εμφάνιση με πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση και με σοβαρά κενά κατά διαστήματα στην άμυνα.

Το τελικό σκορ 63 -68 αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, απέναντι σε μια όχι ιδιαίτερα ανταγωνιστική Πεντέλη οι Γεραγώτες αποδείχτηκαν «αυτόχειρες» αφού με πολλά λάθη έδωσαν δικαίωμα στην ομάδα της Πεντέλη να προηγηθεί στο ημίχρονο εννιά πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν ρυθμούς και αφού μείωσαν τη διαφορά, προηγήθηκαν με δυο πόντους στο κλείσιμο της περιόδου. Τα προβλήματα όμως φάνηκαν και πάλι στην τελευταία κρίσιμη περίοδο και η Γέρα υπέκυψε με τελικό σκορ 63 -68. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι πολλά  ήταν τα παράπονα της ομάδας της Λέσβου για τη διαιτησία και έντονες οι αποδοκιμασίες του κόσμου για τις επιλογές των διαιτητών που σε ένα μεγάλο βαθμό επηρεάσαν το τελικό σκορ.

Παπάδος Γέρας - Πεντέλη 63-68

Διαιτητές: Λογοθέτης - Τσακαλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 27-36, 50-48, 63-68.

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Καραμβάλης): Κακαγιάννης, Μπουμπουλέντας, Τσολάκης 7 (1), Ζεστός 8 (1), Δημητρίου 26, Πάντσιος 10, Σαρήμπαλης 5 (1), Κουνούπης 7.
ΠΕΝΤΕΛΗ (Ταμπάκης): Κανταρτζής 11 (1), Μάντζιος, Μανιάτης 2, Ζερβολέας 1, Ροζολής 21, Χαρτοματσίδης, Μπίγκος, Αττίκος 5 (1), Σκούταρης 16, Τσόπης 8 (1).