ΑΕΛΚ: Ηττήθηκε από την Ακίσασπορ με 2-0

• Κυριακή, 04 Αυγούστου 2013 20:23

Στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό επί τουρκικού εδάφους, η ΑΕΛΚ γνώρισε την ήττα από την Ακίσασπορ με 2-0. Σημάδια κούρασης έβγαλαν στο χορτάρι οι ποδοσφαιριστές του Μαντζουράκη.

Η κούραση σε συνδυασμό με τη ζέστη δεν βοήθησαν τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛΚ να παίξουν το ίδιο καλά με το χθεσινό (3/8) πρώτο φιλικό παιχνίδι στην Τουρκία με την απόδοση τους να μην είναι αρκετή ώστε να αποτρέψουν την ήττα με 2-0 από την Ακίσασπορ.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε κάποια ουσιαστική ευκαιρία από καμία ομάδα με τους γηπεδούχους παρόλα αυτά να έχουν την περισσότερη κατοχή. Το αξιοσημείωτο είναι ότι στο 18ο λεπτό, ο Μιχάλης Κριπιντίρης, ένιωσε μια ενόχληση και έγινε αλλαγή περνώντας στη θέση του ο Πίντο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που καθόρισε την έκβαση του αγώνα με τα δύο τέρματα της Ακίσασπορ μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών (57', 62'), να είναι αρκετά για να πάρει τη νίκη κόντρα στους Καλλονιάτες.

Η αποστολή της Καλλονής θα επιστρέψει αύριο (05/08) στη Λέσβο για να συνεχίσει την προετοιμασία της λίγες ημέρες πριν το ματς της πρεμιέρας κόντρα στον Ολυμπιακό στις 19 Αυγούστου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καλλονή: Hogg (30’Σιδεράκης), Χωριανόπουλος (46’ Έγκον), Κριπιντίρης (α.α.18’ Πίντο), Αναστασιάδης (63’ Βαλιός), Ποντάνι (64’ Λαμπρόπουλος), Φαρία (63’Ντος Σάντος), Μαρσέλο (46’ Σιλιγαρδάκης), Γκαρσία (76’ Βλαστέλλης), Λεοζίνιο (64’ Μαρσέλο), Μανούσος (63’Περόνε), Καζάκης (46’ Γάλας).

Akhisarspor: Oğuz, Kerim Zengin, Çağdaş, Serkan Yalçın, Ivan Sesar, Erkan Taşkıran, Ahmet Cebe, Merter Yüce, Sertan Vardar, Alesssandro Riedle, Kerem Bulut.

• Κείμενο : Θάνος Κουφέλλης