ΑΕΛΚ: Εκπληκτική και Σουπερλιγκάτη απέναντι στον ΠΑΟΚ

• Σάββατο, 10 Αυγούστου 2013 22:02

Η Καλλονή με δύο γκολ του εξαιρετικού Γιώγου Μανούσου και ένα του Λεοζίνιο επικράτησε απόψε (10/8) του ΠΑΟΚ στην Τούμπα και έκανε τη καλύτερη είσοδο στα γήπεδα της Σούπερ Λιγκ μια εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Μαντζουράκη έπαιξαν πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, έκλεψαν την παράσταση, έτρεξαν, πίεσαν πολύ μέσα στο γήπεδο και επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 3-1 δείχνοντας πως φέτος ήρθαν για να μείνουν στη μεγάλη κατηγορία.

Πρωταγωνιστής του αποψινού αγώνα ήταν ο αρχηγός της ΑΕΛΚ, Γιώργος Μανούσος, ο οποίος με δύο εκπληκτικά τέρματα, ένα λίγο έξω από την περιοχή με όμορφο πλασέ (32') και ένα από τα 40 μέτρα κρεμώντας τον Γλύκο (36'), χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και κέρδισε δικαιολογημένα το χειροκρότημα των φίλων του ΠΑΟΚ. Το τρίτο τέρμα των Καλλονιατών πέτυχε ο Λεοζίνιο με όμορφη ενέργεια και ψύχραιμο πλασέ μέσα από τη περιοχή.

Η ομάδα της Λέσβου στάθηκε πολύ καλά μέσα στο χορτάρι και δεν άφησε περιθώρια στους παίκτες του ΠΑΟΚ πιέζοντας είτε στο μισό γήπεδο είτε στα 3/4. Αρκετό επίσης ήταν το διάστημα που οι παίκτες του Μαντζουράκη είχαν την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους.

Το γκολ της τιμής για την ομάδα του ΠΑΟΚ πέτυχε ο νεοαποκτηθείς Μίροσλαβ Στοχ λίγα λεπτά αφού είχε περάσει ως αλλαγή με ένα σουτ κεραυνό στο 58ο λεπτό στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Σιδεράκη μη μπορώντας να κάνει τίποτα ο πορτίερο της ΑΕΛΚ.

Ακόμη, λεπτά συμμετοχής πήρε ο νέος αμυντικός της ΑΕΛΚ Γκάσιτς λίγο πριν το τέλος του αγώνα μιας και η φυσική του κατάσταση δεν είναι στο επίπεδο των υπόλοιπων ποδοσφαιριστών της ομάδας.

Το τελικό σφύριγμα άφησε τους πάντες στην ΑΕΛΚ ευχαριστημένους και άκρως αισιόδοξους για την επικείμενη πρεμιέρα της 19ης Αυγούστου.

Συνθέσεις

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: (Γιάννης Ματζουράκης) Χογκ, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Φαρία, Μαρσέλο, Πίντο, Αναστασιάδης, Λεοζίνιο, Γκαρσία, Μανούσος, Καζάκης

Στον αγώνα πήραν μέρος επίσης οι:

Σιδεράκης στη θέση του Χογκ 46'

Γάλας στη θέση του Καζάκη 66'

Μάρκος Ντος Σάντος στη θέση του Γιώργου Μανούσου 74'

'Εγκον στη θέση του Γκαρσία / Γκάσιτς στη θέση του Χωριανόπουλου  / Ραφαήλ Γιουκαρής στη θέση του Φαρία 80'

Λαμπρόπουλος στη θέση του Ποντάνι/ Βαλιός στη θέση του Αναστασιάδη / Βλαστέλλης στη θέση του Μαρσέλο 87'

ΠΑΟΚ: (Χουμπ Στέφενς) Γλύκος, Λόπεθ, Σκόνδρας, Κατσικάς, Σπυρόπουλος, Γκαρσία, Κωνσταντινίδης, Κάτσε, Πέλκας, Αθανασιάδης, Νέτσιντ

• Κείμενο : Θάνος Κουφέλλης